O tych kwestiach nie wspominaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Udało się! Twój telefon w końcu zadzwonił, a na dodatek oferta pracy wydaje się być naprawdę ciekawa. Ustaliliście wspólnie z rekruterem termin i godzinę spotkania. Oznacza to, że firma jest potencjalnie zainteresowana Twoją kandydaturą i może uda Ci się zdobyć pracę, o jakiej od zawsze marzyłeś. Musisz się więc przygotować, w końcu pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Oprócz rzeczy, które powinieneś mieć świetnie opanowane, jest również lista tych, których na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinieneś poruszać. Zastanawiasz się, o czym mowa? Spokojnie, przygotujemy Cię do tego, abyś nie popełnił żadnego zawodowego faux pas. 

 

Jak NIE ODPOWIADAĆ na pytanie, dlaczego aplikowałeś na to stanowisko?

 

Możesz być pewny na 90%, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej padnie pytanie o Twoją motywację, jeśli chodzi o pracę na danym stanowisku. Czy wiesz co powinieneś w tej sytuacji odpowiedzieć, aby zabrzmieć wiarygodnie i profesjonalnie? Na pewno nie, że wysyłasz CV wszędzie i w zasadzie to nie pamiętasz jak brzmiało ogłoszenie, na które odpowiedziałeś. Zadzwonili…więc jesteś, ale prosisz o przypomnienie na czym ta praca właściwie polega. 

Przed spotkaniem poświęć chwilę, aby zastanowić się na tym, co powoduje, że widzisz się w strukturach właśnie tej firmy. Międzynarodowy charakter, możliwości rozwoju, ciekawe stanowisko pełne wyzwań? A może całkowicie inna, ekscytująca Cię branża, w której będziesz mieć możliwości zdobywać nowe doświadczenia? Rekruter ma pełną świadomość, że wysłałeś swoją aplikację, ponieważ szukasz pracy i to jest Twoja główna motywacja ale postaraj się znaleźć coś więcej. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić i umotywować swojej kandydatury, od razu tracisz przysłowiowe punkty. Nie sugeruj, że przydałaby Ci się jakakolwiek praca, a resztę jakoś sobie poukładasz. Każdy pracodawca chce mieć w swoich strukturach pracowników, dla których oferowane stanowisko będzie świadomym a nie przypadkowym wyborem.  

 

Porozmawiajmy o finansach

 

Przechodząc zazwyczaj do końca rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter bardzo często pyta kandydata, jakie są jego oczekiwania finansowe. Jest to zawsze kłopotliwe pytanie, ponieważ potencjalni pracownicy obawiają się, że wykroczą poza ustalony budżet i wówczas ich kandydatura może zostać skreślona. Nic bardziej mylnego – po podaniu określonej kwoty, wystarczy zaznaczyć, że jest się elastycznym i otwartym na propozycje. Ale do meritum! Przed spotkaniem sprawdź ogłoszenie, na które odpowiedziałeś – być może przyszły Pracodawca wskazał swój budżet. Zweryfikuj raporty płacowe w interesujących Cię branżach – dzięki temu zdobędziesz rynkową informację o tym, ile mogą zarabiać podobni Tobie specjaliści. Staraj się unikać pytań: “A ile mogę u Was zarobić” albo sformułowań “no to odbijmy piłeczkę”. Zdarza się również, że kandydaci zadają podobne pytanie sami z siebie, na samym wstępie rozmowy, jeszcze przed konkretnymi pytaniami ze strony Pracodawcy. To już całkowicie biznesowe faux pas, które może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nie jest tajemnicą, że pieniądze są ważne dla większości ludzi, ale przecież nie chcesz, by osoba zatrudniająca pomyślała, że to jedyny czynnik, który napędza Cię do pracy. Kluczowe jest bowiem zaprezentowanie siebie z jak najlepszej strony – osoby godnej tego stanowiska, bezpretensjonalnej, a jednak pewnej swoich umiejętności. Zadbaj najpierw o zbudowanie solidnych podstaw do przewagi negocjacyjnej, pokazując swoje kompetencje i wartość jaką wniesiesz do firmy, wówczas nawet jeżeli pierwotnie budżet na to stanowisko był zdefiniowany na niższym poziomie, może się okazać, że Pracodawca  postawi na Ciebie.  

 

“A mój poprzedni szef to była taaaaaka maruda (…)”

 

STOP! Tutaj przejdziemy do sedna z marszu. Na rozmowie kwalifikacyjnej NIGDY nie mówimy źle na temat poprzednich pracodawców. Jedno takie zdanie może pokazać, że jeśli potencjalny pracodawca nas zatrudni, a my już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej opowiadamy, jak fatalny był nasz poprzedni szef, może na 99% powiedzieć, że o obecnym również powiemy kiedyś coś takiego. Jeśli ktoś już podczas pierwszego spotkania pokazuje, że w jego naturze drzemie coś z plotkarza, aferzysty i obgadywacza, dla każdego kto stoi z boku jest to sygnał ostrzegawczy. Osoby, które nie szanują innych również w słowach, a takie zachowanie jest tego objawem, sprawiają, że można podejrzewać je o spiski w pracy, wprowadzanie złej atmosfery, mobbing, a nawet szykanowanie kolegów. Żaden pracodawca nie zatrudni takiej osoby. 

 

Wszystko jest przecież w CV

 

Nie okazuj zniecierpliwienia lub też zdziwienia, jeśli rekruter dopytuje o pozyjcje, które masz w CV. To tylko kartka papieru i krótki spis Twojego doświadczenia. Rekruter zaprasza Cię na spotkanie po to, abyś opowiedział mu o tym znacznie więcej. Nie odpowiadaj więc nigdy, że wszystko jest napisane w CV, tak jakby nie zależało Ci na lepszej prezentacji samego siebie. Pamiętaj, że każde pytanie, które pada w Twoją stronę ma ogromne znaczenie i sposób, w jaki na nie odpowiesz – również. 

 

“Czekam jeszcze na rozmowę w innej firmie.”

Ustalmy coś – dla rekrutera, który przeprowadza z Tobą rozmowę kwalifikacyjną jest jasne, że jesteś teraz na etapie poszukiwania pracy, a więc nie jest to jedyne spotkanie, na którym się zjawisz. Kiedy ustalasz więc godzinę spotkania zadbaj o to, aby nie pokrywało się ono z kolejnym. Daj sobie również zapas czasu, gdyby pierwsza rekrutacja miała się przedłużyć. Nietaktem jest pospieszać rekrutera mówiąc, że musicie się sprężać, bo spóźnisz się na kolejną rozmowę. Jeszcze na etapie ustalania terminu spotkania, możesz zapytać, ile ono dokładnie potrwa. Z pewnością uzyskasz taką informację. To logiczne, że potrzebujesz dostosować ją do swojego planu dnia, jednak rekruter nie musi dokładnie wiedzieć, co masz zaplanowane.

 

Udział w rozmowie kwalifikacyjnej powinien być dla każdego kandydata motywacją do zaprezentowania jak najlepszej wersji siebie, ale też dialogiem opartym o szacunek i kulturę osobistą. Logiczne jest, że na rozmowę rekrutacyjną zapraszanych jest kilka, a nawet kilkanaście osób. Dzięki drobnym wskazówkom, które znajdziesz w tym artykule, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i przygotujesz się do rozmowy w taki sposób, aby zaprezentować się z najlepszej, profesjonalnej strony.