Rekrutacja koordynowana przez Agencję? Zobacz, dlaczego warto!

Przed Tobą zmiana zawodowa. Z pewnością sam szukasz ofert pracy, które mogą pasować do Twojego doświadczenia i wykształcenia, a także odpowiadać Twoim preferencjom. Nie masz czasem jednak wrażenia, że osoby poszukujące pracy mają nieco zawężone pole działania? Wysyłają bowiem odpowiedzi na ogłoszenia firm, które oficjalnie dały sygnał, że potrzebują ekspertów z danej dziedziny. Jak dotrzeć więc do ofert, których nie widać, ale… są? Rozpocząć współpracę z Agencją Rekrutacyjną, która w swoim portfelu ma wiele ofert, które nie ujrzały światła dziennego, a czekają tylko, aż headhunter znajdzie najlepszą osobę na tym stanowisku. 

 

Jak pracuje Agencja Rekrutacyjna?

 

Zacznijmy od podstaw. Najważniejsze co powinieneś wiedzieć, to to, jak pracuje Agencja Rekrutacyjna. Zadaniem rekruterów jest dopasowanie ekspertów do konkretnych ofert pracy, które aktualnie znajdują się w ich portfelu, w taki sposób, aby obie strony czerpały z tego jak największe korzyści (Kandydat znalazł ciekawe miejsce pracy, zaś Pracodawca wypełnił wakat o wybitnego specjalistę). Na polskim rynku pracy rola Talent Agenta dopiero się rozwija – to sytuacja, w której Rekruter działa na Twoje zlecenie – za opłatą pomaga Ci w znalezieniu nowego miejsca pracy.

 

Dlaczego warto być otwartym na współpracę z rekruterem?

 

Największą zaletą współpracy z rekruterem jest dostęp do licznych, ciekawych ofert. Wiele z nich nie jest nawet oficjalnie opublikowanych – są rekrutacjami tzw. “tajnymi” z rożnych powodów (rekrutacja na zastępstwo, mapping, przygotowanie do rozwoju organizacji). Rekruter znając Twoje predyspozycje i ambicje, będzie starał się dopasować ofertę pracy właśnie do Twoich potrzeb. To nie jedyne zalety takiej współpracy. Rekruterzy pomagają również przygotować się do spotkań z managerami firmy na każdym etapie współpracy, omawiając elementy, które mogą sprawić Ci trudność. W agencji możesz także liczyć na jasną informację dotyczącą widełek finansowych ale również trendów rynkowych. Zaś jeśli Twoje CV będzie wymagało poprawy, Rekruter z Agencji wskaże Ci obszary do zmian. 

 

Podczas współpracy z rekruterem, możesz liczyć na więcej szczegółowych informacji związanych z interesującym Cię stanowiskiem pracy. Często jest to wiedza, której nie znajdziesz o ogólnodostępnym ogłoszeniu. Jeśli po stronie pracodawcy będą kolejne osoby, z którymi przyjdzie Ci się spotkać osobiście, osoba z agencji rekrutacyjnej będzie mogła więcej opowiedzieć o ich roli w organizacji i potrzebach stanowiska, dzięki temu lepiej zrozumiesz całą strukturę i Twoją przyszłą, potencjalną rolę w firmie, co pozwoli Ci przygotować się do merytorycznej rozmowy.

 

Długofalowa współpraca z jednym rekruterem to również ciekawa opcja, która pozwala na zbudowanie świetnej relacji opartej na zaufaniu. Rekruterzy to również doradcy, którzy mogą doskonale sprofilować Twoją ścieżkę zawodową, jeśli tylko pozwolisz im na nieco większe pole do popisu. Poznając Twoje mocne cechy charakteru będą w stanie zasugerować Ci miejsca pracy, które niekoniecznie brałbyś pod uwagę, ponieważ nie byłeś świadomy niektórych swoich cech. A jednak!

 

Działanie na dwa fronty

 

Pamiętaj, że rozpoczynając współpracę z Agencją Rekrutacyjną, wcale nie musisz rezygnować z indywidualnego poszukiwania pracy. Bądź szczery względem rekrutera i powiedz otwarcie, że taka ścieżka daje Ci większe pole manewru i czujesz się z nią najlepiej. W ten sposób nie dopuścisz do sytuacji, kiedy Twoja kandydatura trafi do jednego pracodawcy z dwóch różnych źródeł. Mogłoby to być nieco niezręczne. 

Podsumowując – zdecydowanie warto rozpocząć współpracę z Agencją Rekrutacyjną, jeśli potrzebujesz zmiany zawodowej w swoim życiu. Dzięki temu pozwolisz sobie na znacznie więcej możliwości i zyskasz swego rodzaju przewagę nad konkurencją.