Czy ma Pan/Pani do nas jakieś pytania” – czyli o co pytać podczas spotkania rekrutacyjnego

Niewiele osób pamięta o tym, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko jednostronne pytania, które padają ze strony osoby rekrutującej, ale przede wszystkim rozmowa, która ma na celu poznanie obu stron tego spotkania. Wniosek z tego taki, że powinni brać w niej aktywny udział zarówno rekruter, jak i osoba rekrutowana. A kiedy przyjdzie już końcówka rozważań i wspólnej wymiany myśli, wielu rekruterów zadaje kluczowe pytanie “Czy ma Pan/Pani do nas jakieś pytania?”. To doskonała szansa nie tylko na uzyskanie odpowiedzi na ważne, nurtujące Cię kwestie, ale również możliwość pokazania się od jeszcze lepszej strony potencjalnemu pracodawcy. Warto pamiętać, że każda minuta spotkania rekrutacyjnego może być naprawdę cenna.

 

Dlaczego osoba rekrutowana powinna zadać na końcu kluczowe dla niej pytania?

 

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zna mniej więcej każdy. Warto jednak pamiętać, że ostatnie pytanie wcale nie musi oznaczać końca rekrutacji. Przygotuj się odpowiednio na chwilę, kiedy padnie pytanie o to, czy chciałbyś dowiedzieć się jeszcze czegoś więcej od rekruterów. Nie panikuj i nie stresuj się. Brak pomysłu to normalna sprawa, dlatego warto wcześniej odpowiednio się przygotować, aby móc dowiedzieć się więcej o firmie, oferowanym stanowisku i zweryfikować, czy proponowana oferta spełnia również Twoje oczekiwania. Proces rekrutacyjny to „egzamin” dla obu stron. . Rekruter zadając Ci otwarte pytanie na koniec rozmowy wcale nie kieruje się jedynie kurtuazją, jak myśli większa część osób rekrutowanych. Masz całkowite prawo zadbać o własne potrzeby – skoro odpowiedziałeś na wszystkie zadane przez Ciebie pytania rekruterom, czas aby i oni wyczerpująco odpowiedzieli na Twoje. To pomoże Ci podjąć decyzję, czy chcesz wiązać swoją przyszłość z potencjalnym pracodawcą, czy też nie.

 

Poznaj lepiej firmę, do której aplikujesz

 

To działa trochę jak związek. Zanim zdecydujesz się na stworzenie z kimś głębszej relacji, starasz się go lepiej poznać. Zadajesz pytania, rozwiewasz wątpliwości, porównujesz priorytety. W pracy jest bardzo podobnie, bowiem wiążesz się z nią na dłużej i to na 8h dziennie. Musisz mieć pewność, że to, co przyjmujesz będzie dla Ciebie satysfakcjonujące. Że wartości i filozofia, którą wyznaje dana firma są zgodne z Twoimi i nie kłócą się nawet z małymi poglądami. Sam wiesz jak jest, po jakimś czasie nawet rąbek u spódnicy baletnicy może uwierać.

 

Zweryfikuj dokładnie swoje oczekiwania

 

Zmieniając pracę, masz z pewnością pewne oczekiwania. W poprzedniej firmie na pewno były rzeczy, które Ci nie odpowiadały i były jednym z powodów Twojej decyzji o zmianie warto więc upewnić się, nowe miejsce to faktycznie zmiana na lepsze. Końcówka rozmowy kwalifikacyjnej i możliwość zadania przez Ciebie dodatkowych pytań to szansa na uniknięcie rozczarowań i poznanie jeszcze dogłębniej oferty, którą prezentuje druga strona.

 

Jakie pytania zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Najprościej byłoby rzec, że nie ma głupich pytań. W pewnym sensie jest to prawda, jednak powinieneś kierować się nie tylko chęcią poszerzenia swojej wiedzy na temat potencjalnego pracodawcy, ale również taktem i grzecznością. W końcu to moment, w którym w dalszym ciągu jesteś oceniany przez rekrutera. Pamiętaj, aby Twoje pytania nie były zbyt wścibskie, a konkretne, dotyczące firmy lub Twojego stanowiska. Nie pytaj o to, jaki będziesz mieć okres wypowiedzenia albo jak szybo będziesz mógł zmienić stanowisko na inne. Poniżej kilka przykładów, które z pewnością ułatwią Ci działanie.

 

Pytania, które dotyczą oferty

– Z czego wynika potrzeba rekrutacyjna, czy jest to nowotworzone stanowisko, czy ktoś je już wcześniej piastował?

– Jaka jest ścieżka kariery na tym stanowisku?

– W jaki sposób jest skonstruowany system premiowy?

– Jakie są benefity pozapłacowe?

– Jak wygląda dalszy proces rekrutacyjny?

– Kiedy planują Państwo podjąć decyzję o wyborze Kandydata?

– Na jaki okres jest zawierana umowa próbna i na jaki jest przedłużana?

 

Pytania dotyczące specyfiki pracy

– Jakie kompetencje są szczególnie istotne na tym stanowisku?

– Jakie główne cele będą postawione przede mną w skali miesiąca / kwartału / roku?

– W oparciu o jakie wskaźniki będzie mierzona moja praca?

– Jakie są narzędzia pracy przewidziane dla mojego stanowiska?

 

Pytania dotyczące organizacji pracy

– Jak wygląda struktura organizacyjna, zespół, do kogo będę raportować?

– Jaka jest kultura organizacyjna w firmie?

– Czy mogę dostarczyć Panu/Pani jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą Państwu szybciej podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?

– Czy w firmie obowiązuje dress code?

 

Powyższe pytania z pewnością pozwolą Ci dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego pracodawcy i ułatwią kwestie podjęcia decyzji w sprawie zatrudnienia. Pamiętaj, aby nie bać się być dociekliwym. W końcu od tego zależą warunki Twojego zatrudnienia, a w pracy spędzasz ⅓ całego dnia.