Przepis na idealne CV

Pewnie nie raz każdy, kto stanął przed wyzwaniem poszukiwania pracy zastanawiał się, czy jego życiorys jest właściwie przygotowany. Świadomość, że dobrze przygotowane CV jest niczym bilet na wymarzony rejs, jest pierwszym krokiem do sukcesu!

W efekcie sięgamy po różne źródła, wskazówki, które pozwolą nam zweryfikować, czy CV, które posiadamy przybliży nas do realizacji celu. Zagłębiając się w otchłań Internetu, zaczynamy zdawać sobie sprawę, że im więcej czytamy, tym mniej wiemy. Szybko okazuje się, że co „ekspert”, to opinia. Jedni twierdzą, że  profesjonalne CV powinno obejmować max. 2 strony formatu A4. Drudzy, przekonują, że liczy się uniwersalna forma, a jeszcze inni zachęcają do skorzystania z kreatora CV, który rozwiąże wszystkie problemy poszukującego odpowiedzi.

Jak to jest w rzeczywistości, czy istnieje przepis na idealne CV?

Dla niecierpliwych, podam odpowiedź już na wstępie. Nie, nie ma recepty na idealne CV. Idealne CV nie istnieje. Rozczarowani? Dla tych, którzy zajrzeli tu, w nadziei, że otrzymają gotowe rozwiązanie, które będzie jak przepustka na pokład odrzutowca, musimy powiedzieć wprost, nie ma drogi na skróty, nie ma też jednej ścieżki, która doprowadzi nas do celu.

Są jednak podstawowe zasady, które warto stosować, aby zadbać o to, aby CV stało się naszą profesjonalną wizytówką. Nim o nich opowiemy, na wstępie rozprawmy się z mitami, o których wspomnieliśmy na samym początku:

 

Długość CV – kwestia mocno indywidualna. Uzależniona od etapu zawodowego, na którym jesteś. Nie jest prawdą, że CV powinno zawierać się na 2 stronach. Owszem, ważne jest, aby dokument ten był syntetyczny i zawierał kluczowe dla danego procesu rekrutacyjnego informacje. Niemniej, próba ujęcia swojego np. 20 letniego dorobku zawodowego, na dwóch stronach może doprowadzić do utraty cennej treści. Pamiętaj jednak, że nie jest to miejsce na realizację twoich umiejętności narracyjnych.

 

Uniwersalność CV – tu również muszę Cię rozczarować. Nie ma czegoś takiego. Nie zapewnisz sobie sukcesu, jeżeli potraktujesz wysyłkę tego dokumentu, niczym korespondencję seryjną.

Złota zasada – Personalizuj dokumenty pod stanowisko, na które aplikujesz. Przeczytaj uważnie ogłoszenie na jakie aplikujesz, skoncentruj się na kluczowych kryteriach i zadbaj o indywidualizację oraz wyeksponowanie Twoich kompetencji, które są zbieżne z wymaganiami. Ułatwisz życie rekruterowi, ale nie to jest najważniejsze, najważniejsze jest to, że zwiększysz szanse, że rekruter „skanując” dziesiątki CV, zauważy w Twoim to, czego poszukuje.

 

Gotowe kreatory CV – hmmm brzmi kusząco, czy jednak skutecznie? Tu również nie ma jednej dobrej zasady. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tego rozwiązania skorzystać. Powiem jednak jedno – dokonując selekcji CV, zawsze rozpoznam, czy CV zostało przygotowane w kreatorze J Jeżeli aplikujesz na stanowisko, które wymaga kreatywności, czy indywidualnego podejścia, sam sobie odpowiedz, czy takie rozwiązanie będzie przybliżać Cię do realizacji celu.

Przejdźmy zatem do meritum i podstawowych wskazówek, co do samej zawartości CV:

 

Dane kontaktowe: zadbaj o ich poprawność (literówka może zdarzyć się każdemu, ale tzw. „czeski błąd” w nr telefonu, to jak „strzał w kolano”. Pamiętaj, że adres e-mail, to również element Twojej wizytówki, adres typu: rambo@buziaczek.pl, to nienajlepszy pomysł. 

 

Zdjęcie – nie jest elementem koniecznym, jednak preferowanym. Jest trochę jak dusza, nadająca charakter.  Jeżeli decydujesz się na jego dodanie, zadbaj o jego profesjonalną odsłonę. Zdjęcie z wakacji, czy selfie, zostaw do prywatnego albumu.

 

Profil zawodowy: zachęcam do utworzenia tej rubryki. W kilku zdaniach opisz swoje kluczowe kompetencje. W tym miejscu możesz wyeksponować najistotniejsze aspekty, które będą Twoimi atutami w kontekście stanowiska, o które się ubiegasz. Zadbaj o adekwatność w kontekście roli, na jaką aplikujesz, to obszar, który należy personalizować pod wymagania ogłoszenia. Dzięki temu już na początku wskażesz rekruterowi, że Twój profil jest zgodny, z tym czego szuka. Zachęcisz go, aby poświęcił swój czas na uważne przeanalizowanie dalszych treści.

Jeżeli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, w tym miejscu możesz podkreślić jakiej pracy szukasz i dlaczego jest to zgodne ze stanowiskiem na jakie aplikujesz.

 

Edukacja – dla osób, które poszukują swojej pierwszej pracy, kluczowy aspekt. W tym miejscu warto wykazać dodatkową aktywność, którą podejmowało się w trakcie edukacji, np. koła naukowe, konkursy, wolontariat. Wszystko co pokaże, że jesteś osobą proaktywną i dążącą do celu. Dla osób, z dorobkiem zawodowym rekomenduję umieszczenie tej rubryki w dalszej części CV, dając pierwszeństwo doświadczeniu.

 

Doświadczenie – obowiązuje odwrotna chronologia. Najpierw pochwal się swoim ostatnim miejscem pracy, dopiero potem wykazuj poprzednie. Samo wskazanie miejsca pracy i stanowiska to za mało. Opisz swoje obowiązki i zakres odpowiedzialności. W tym miejscu zadbaj również aby podkreślić zadania, które korespondują ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Przy bogatym i różnorodnym doświadczeniu, mniej istotne zadania/obowiązki, które nic nie wnoszą w kontekście nowej roli możesz usunąć, dbając o jak najbardziej adekwatną i przejrzystą formę. Jeżeli masz przerwy w zatrudnieniu – napisz z czego wynikają, po co tworzyć niepotrzebne domysły w głowach rekruterów, którzy nie potrafią wyjść ze schematu i opierają się na stereotypach (niestety takich też spotkasz na swojej drodze).

 

Uprawnienia/kursy/szkolenia-

 

Wyróżnienia i osiągnięcia – CV to nie miejsce na skromność, pochwal się jeżeli posiadasz nagrody, czy wyróżnienia. Wskaż również swoje osiągnięcia, z poprzednich miejsc pracy.

 

Znajomość jęz. obcych – nie zapomnij wykazać się ich znajomością. Jednocześnie pamiętaj, w tym przypadku, kłamstwo ma bardzo krótkie nogi. Jeżeli w ogłoszeniu jako warunek konieczny pojawi się znajomość danego języka np. angielski na poziomie C1, licz się z tym, że już na pierwszym etapie zostanie to zweryfikowane. Jeżeli nie jesteś pewien, na jakim jesteś poziomie zapraszam Cię TUTAJ, możesz wykonać szybki test, który wskaże Ci Twój poziom.

 

Klauzula RODO – bez niej, ani rusz. Niby drobiazg, ale skutecznie może zablokować Ci drogę. W świetle prawa, brak klauzuli zmusza rekrutera do wyrzucenia CV do kosza. Zadbaj o jej poprawną treść.

Możesz skorzystać z poniższego wzoru: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”

 

I na koniec kilka kwestii technicznych – Pamiętaj ważniejsza jest treść, niż oprawa graficzna, nie kombinuj, lepiej zadbaj o właściwe formatowanie, przejrzystość, brak błędów stylistycznych, nie mówiąc już o ortograficznych, niż o dobór szaty graficznej.

CV najlepiej przesłać w formacie PDF, wtedy masz pewność, że nic się w nim nie poprzestawia. Niezależnie od programu do odczytywania plików PDF, dokument będzie wyglądał tak samo. Microsoft Word w zależności od wersji może pozamieniać czcionki lub zamienić polskie litery na nieczytelne znaki. 

Uwaga:  Pamiętaj, aby zapisać CV w rozszerzeniu PDF, a nie JPG. Dziś większość Firm korzysta z ATS (Applicant Tracking System), który ułatwia i automatyzuje ich pracę. Jeżeli zapiszesz CV w JPG, system potraktuje je jako obraz. Nie znajdzie w nim ani jednego słowa-klucza, a Ty możesz stracić szansę na pracę!

Jak już wcześniej ustaliliśmy nie ma jednego złotego środka, są jednak podstawowe zasady, których przestrzeganie przybliży Cię do upragnionego celu. Jeżeli, nadal nie masz pewności, czy Twoje CV jest właściwie przygotowane i chciałbyś zasięgnąć naszej rady lub wsparcia, napisz: talentflow@talentfolow.pl  pomożemy!