Ciekawostki o … wypowiedzeniu

 

„Jaka jest Pana dostępność do podjęcia nowej pracy?”, „kiedy mogłaby Pani dołączyć na pokład?” to pytania, które zawsze padają w toku rekrutacji. Ogólne zasady liczenia okresu wypowiedzenia reguluje kodeks pracy. Czasami można jednak się zaskoczyć. Sprawdź, czy znasz poniższe ciekawostki o wypowiedzeniu!

 

1.W okres zatrudnienia wlicza się czas, który jesteś na wypowiedzeniu

Jeśli pracujesz od stycznia i złożysz wypowiedzenie na tydzień przed upływem 6 miesięcy (22 maja), to Twój okres wypowiedzenia to jeden miesiąc. Czas, w którym biegnie Twój okres wypowiedzenia, wlicza się do okresu zatrudnienia (staż w tym przypadku przekracza 6 miesięcy), co skutkuje tym, że Twój okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.

Więcej

 

2. Ciąża, a wypowiedzenie

Jeśli Twój Pracodawca wręczy Ci wypowiedzenia, a w trakcie okresu wypowiedzenia okaże się, że jesteś w ciąży, Twój Pracodawca musi cofnąć złożone wypowiedzenie. W tym czasie Pracownica jest objęta opieką ochroną na czas trwania ciąży.

Więcej

 

3. Wypowiedzenie złożone w formie online, nie ma takiej samej mocy, jak to złożone osobiście.

W dzisiejszych czasach to ważna informacja. Zgodnie z prawem pracy, na dokumencie, w którym deklarujesz chęć wypowiedzenia umowy musi być widoczny Twój oryginalny podpis – nie jego skan lub zdjęcie. Dopuszczalne jest takie rozwiązanie, o ile Twój dokument zostanie opatrzony e-podpisem.

Więcej

 

4. Pracodawca może zwolnić Cię za utratę do Ciebie zaufania.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego utrata zaufania może być przyczyną rozwiązania umowy z Pracownikiem. Oczywiście, ta pobudka musi być uzasadniona, nie może się opierać na subiektywnych opiniach lub ocenach.

Więcej

 

5. Wypowiedzenie dwutygodniowe liczy się od soboty

Bieg wypowiedzenia, które trwa 2 tygodnie (umowa o pracę trwająca krócej niż 6 miesięcy),  rozpoczyna się w sobotę. Jeśli chcesz złożyć wypowiedzenie w środę, to Twój okres wypowiedzenia będzie liczyć 14 dni + 3 dni. Najlepiej, poczekaj do piątku – Twój czas wypowiedzenia będzie trwać tylko 14 dni.

Więcej

 

6. Dodatkowe dni na poszukiwanie pracy

Jeśli Pracodawca zdecydował się z Tobą rozstać, pamiętaj, że masz dodatkowe (płatne!) dni na poszukiwanie nowej pracy. W przypadku okresu wypowiedzenia, które trwa 2 tygodnie lub miesiąc to dwa dni, zaś w przypadku 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia to 3 dni.

Więcej

 

7. Tydzień na wysłanie świadectwa pracy.

Najlepiej, jeśli Pracodawca przygotuje świadectwo pracy w Twoim ostatnim dniu pracy. Jeśli to się nie uda, zgodnie z prawem, ma 7 dni kalendarzowych od zakończenia stosunku pracy, na wysłanie dokumentu. Co ważne, to obowiązek Pracodawcy, więc może oczekiwać od Ciebie potwierdzenie odbioru dokumentu.

Więcej