Pierwsze doświadczenie zawodowe

Wchodzenie na rynek pracy może być dla młodych osób zadaniem niezwykle wymagającym. Początkowo może budzić niepokój i lęk o stabilizację, której każdy z nas potrzebuje i o której dąży. Rozpoczęcie kariery zawodowej to jednak także świetna okazja do wyznania nowego kierunku swojego rozwoju i nie zawsze musi być przerażająca. Ile przed nami wyzwań, tyle również nowych perspektyw. Zgodnie z ostatnim raportem PwC, młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje szanse na rynku pracy. Od 3 lat po raz pierwszy wyraźna większość młodych (64,2%) uważa, że ich szanse na rynku pracy poprawiły się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Co ciekawe, młodzi poszukują przede wszystkim pracy zgodnej ze swoim profilem wykształcenia oraz stażu, który będą mogli pogodzić ze studiami (aż 54,5% młodych Polaków woli pracę zdalną od pracy w biurze). Ale jak to wygląda w praktyce?

  • Staże i praktyki wakacyjne

Jednym z najważniejszych kroków dla młodych osób jest zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego. Staże i praktyki wakacyjne stanowią doskonałą okazję do poznania realiów pracy w konkretnych branżach oraz zdobycia cennych umiejętności. Wielu pracodawców ceni sobie doświadczenie zdobyte w trakcie stażu, a także możliwość obserwacji i współpracy z doświadczonymi profesjonalistami. Jest to również doskonała okazja do budowania sieci kontaktów zawodowych, które mogą być cennym wsparciem w dalszej karierze. Wiele staży kończy się również ofertą pracy, która dla młodego pracownika zaczynającego dopiero swoją przygodę z karierą zawodową, może być świetną okazją do rozwijania skrzydeł. Większość staży jest w dzisiejszych czasach pełnopłatnych, co stanowi dodatkową motywację dla młodych osób. Co więcej, są firmy, które oferują także elastyczny czas pracy, co w trakcie trwania roku akademickiego, pozwala na łączenie pracy ze studiami.

  • Śledzenie zakładek i maili bezpośrednio interesujących nas firm

65,5% młodych osób przed złożeniem aplikacji sprawdza firmowe wartości. Warto podejść proaktywnie do procesu poszukiwania pierwszej pracy i poszukać te organizacje, których wartości i misja wpisują się w nasze. Śledzenie zakładek z ofertami pracy na stronach internetowych firm oraz subskrybowanie newsletterów, czy też otrzymywanie powiadomień mailowych o nowych ofertach stanowią skuteczne sposoby na pozostanie na bieżąco z dostępnymi możliwościami pośród firm, które naprawdę nas interesują. Ale warto iść o krok dalej i wysłać bezpośrednio tzw. spontaniczną aplikację. Czasami mogą pojawić się niespodziewane okazje, a takie inicjatywy pokazują zaangażowanie i determinację kandydatów. Nawet jeśli teraz nie ma wakatu, to kto wie co będzie za jakiś okres czasu. Aktywne angażowanie się w proces rekrutacyjny, aniżeli wysyłanie aplikacji, zawsze przynosi lepsze rezultaty.

  • Alerty na pozycje młodszych specjalistów w interesujących branżach

Młodzi ludzie prawie zawsze rozpoczynają swoją karierę od objęcia roli młodszego specjalisty tzw. juniora. Warto śledzić ogłoszenia dotyczące takich stanowisk w branżach, które nas interesują. Pozycje juniorskie często oferują wsparcie i szkolenia, które mogą pomóc w rozwinięciu potrzebnych umiejętności. Wiele stron z ofertami pracy oferuje możliwość ustawienia sobie alertu, czyli powiadomienia mailowego w chwili, kiedy oferta pracy z określonymi parametrami pojawi się na portalu. To doskonały pomysł, aby nie przegapić najciekawszych propozycji. Pamiętaj o tym, że na jedną ofertę może odpowiedzieć nawet kilkaset Kandydatów. Jeśli wybierasz tą ścieżkę, zadbaj o to, żeby się wyróżnić.

  • Rozbudowanie w CV swojej motywacji/doświadczenia z toku edukacji/projektów

W momencie, gdy brakuje praktycznego doświadczenia zawodowego, osoby, które wchodzą na rynek pracy mogą skupić się na rozbudowaniu swojego CV poprzez uwypuklenie motywacji, zdobytej wiedzy w trakcie edukacji oraz zaangażowania w bezpłatne projekty. Warto skupić się na takich aktywnościach, jak wolontariat, udział w konkursach czy organizacja wydarzeń studenckich. Te działania pokazują pracodawcom, że młoda osoba posiada inicjatywę, umiejętność pracy w zespole i zdolność do rozwiązywania problemów. 

 

Wejście na rynek pracy młodych osób, stawia przed nimi spore wyzwania, jednak są to również niezwykle obfite perspektywy. Przez udział w stażach i praktykach wakacyjnych, aktywne śledzenie ofert pracy, skupianie się na pozycjach juniorskich oraz rozwijanie własnej motywacji i doświadczenia, można zdobyć niezbędne umiejętności i wyróżnić się na rynku pracy. Kluczem do sukcesu jest kontynuowanie nauki, rozwijanie umiejętności i budowanie sieci kontaktów zawodowych. Pierwsza praca to zawsze ogromne wyzwanie, ale młodzi ludzie mają wiele możliwości do osiągnięcia sukcesu i spełnienia swoich zawodowych aspiracji.