Jesień, a poszukiwania nowej pracy.

Koniec sezonu urlopowego to czas, gdy wielu pracowników powraca do pracy po letnim wypoczynku. To także okres, który może zainspirować ich do przemyśleń dotyczących kariery zawodowej. W organizacjach ostatni kwartał to najczęściej czas podsumowań i dalszych planów, w tym rekrutacyjnych. Warto zastanowić się, czy jesień to odpowiedni moment na poszukiwanie nowej pracy, czy może lepiej poczekać. 

Koniec letnich urlopów, a rynek pracy

Letni okres to czas, kiedy wiele firm i pracowników przechodzi przez sezon urlopowy. Jednak wraz z końcem wakacji, rynek pracy ulega pewnym zmianom, które warto zrozumieć przed podjęciem decyzji o poszukiwaniu nowej pracy. Na początku jesieni na rynku pracy można zaobserwować różnego rodzaju zmiany. Październik i listopad to miesiące, w których działy HR planują działania i budżety rekrutacyjne na następny czas. A to oznacza, że kształtują się realne potrzeby i projekty. Zaplanowane z wyprzedzeniem rekrutacje pozwalają nie tylko ruchy wewnętrzne (awanse pionowe i poziome), ale również wyjście z ofertą pracy na rynek. Zgodnie z danymi pracuj.pl (raport wewnętrzny „Rynek Pracy Specjalistów 2022”) w ostatnim kwartale ofert było mniej niż w pozostałych okresach (Q1 – 312 tys. ofert pracy, Q2 – 286 tys., Q3 – 270 tys., Q4 235 tys.). I tak, skoro maleje liczba ofert, to większość Kandydatów wstrzymuje swoje działania związane z aktywnym poszukiwaniem nowej pracy. To z kolei powoduje, że zmniejsza się pula możliwych Kandydatów na rynku, a więc stosunkowo łatwiej jest wygrać w procesie rekrutacji. 

Jesienny okres a zdobywanie nowych kompetencji

Niewątpliwie czas urlopowy sprzyja podsumowaniom. Bardzo możliwe, że pojawią się przemyślenia o tym, jak dalej pokierować swoją drogą zawodową. Może potrzebujesz ambitniejszych zadań, wyższego wynagrodzenia albo pracy zdalnej? Jesienią wiele osób wraca do pracy z wypoczynku i rozważa ewentualne zmiany w swojej karierze. To doskonały moment, aby skupić się na rozwoju zawodowym i zdobywaniu nowych kompetencji, które mogą być przydatne w przyszłej pracy. Jesienny okres może otwierać różnego rodzaju możliwości rozwoju zawodowego. W tym czasie organizowane są często szkolenia, warsztaty oraz konferencje związane z aktualnymi trendami branżowymi. Istnieje również szansa na zdobycie doświadczenia poprzez wolontariat lub praktyki, co może znacząco wzbogacić CV. Skupienie się na podnoszeniu kwalifikacji w sezonie jesiennej rekrutacji wymaga planowania i zaangażowania. Ważny jest wybór odpowiednich szkoleń i kursów, rozwijanie umiejętności miękkich oraz budowanie swojej sieci kontaktów zawodowych.

Przygotowanie do poszukiwania pracy jesienią

Jeśli jednak decydujesz się do wyjścia z organizacji, zanim rozpoczniesz aktywne poszukiwanie nowej pracy, istnieje kilka kroków, które warto podjąć, aby przygotować się odpowiednio do tego procesu.

  • Aktualizacja CV i profilu na portalach społecznościowych

Aktualizacja CV i profilu na portalach społecznościowych jest kluczowym krokiem w przygotowaniach do poszukiwania pracy na początku jesieni. To właśnie te dokumenty stanowią pierwszy kontakt pracodawcy z twoją osobą, dlatego ważne jest, aby były one jak najbardziej atrakcyjne i adekwatne do twoich aktualnych umiejętności i doświadczenia zawodowego.

Kiedy przeglądasz swoje CV, zastanów się nad tym, co uległo zmianie od ostatniej aktualizacji. Zaktualizuj swoje doświadczenie zawodowe, uwzględniając wszelkie nowe projekty, osiągnięcia i umiejętności, które zdobyłeś od tego czasu. Pamiętaj, aby podkreślić osiągnięcia, które są istotne dla potencjalnego pracodawcy i które mogą wyróżnić cię spośród innych kandydatów.

LinkedIn jest platformą, na której pracodawcy często poszukują nowych pracowników. Upewnij się, że twój profil na LinkedIn jest kompletny i profesjonalny. Dodaj aktualne zdjęcie profilowe, opisujące cię zawodowo. Skoryguj opis zawierający najważniejsze informacje o twoim doświadczeniu i osiągnięciach. Dodaj referencje od byłych pracodawców i kolegów z pracy, które mogą świadczyć o twojej kompetencji.

  1. Tworzenie listów motywacyjnych i dokumentów aplikacyjnych

Listy motywacyjne i dokumenty aplikacyjne są kluczowymi elementami każdej aplikacji o pracę. Przed rozpoczęciem rekrutacji warto przygotować te dokumenty, dostosowując je do konkretnych ofert pracy. 

Jeśli już decydujesz się napisać list motywacyjny, postaraj się aby dokument był spersonalizowany. Dostosowuj treść listu do konkretnej oferty pracy i firmy, do której aplikujesz – nie ma nic gorszego niż otrzymać list motywacyjny na inne stanowisko i do innej organizacji. Jeśli bardzo zależy Ci na tej konkretnej ofercie pracy, warto spędzić trochę czasu na zbadaniu firmy, jej wartości i kultury organizacyjnej, a następnie odnieść się do tego w swoim liście, pokazując, że jesteś zainteresowany daną firmą. Dokumenty aplikacyjne, takie jak CV i ewentualnie portfolio, powinny być starannie sformatowane i czytelne. Upewnij się, że wszystkie informacje są aktualne, a dane kontaktowe są poprawne.

Jeśli masz różne umiejętności lub doświadczenie, które mogą być cenne dla różnych rodzajów pracy, rozważ przygotowanie kilku wersji CV dostosowanych do różnych kategorii stanowisk. Dzięki temu możesz łatwo dostosować swoje CV do konkretnych ofert.

  • Strategie networkingowe na początek jesieni

Budowanie relacji zawodowych odgrywa kluczową rolę w procesie poszukiwania pracy, a jesień jest doskonałym momentem, aby wzmocnić swoją sieć kontaktów zawodowych. W tym okresie wiele organizacji organizuje różnego rodzaju wydarzenia networkingowe, które mogą stanowić cenne źródło nowych kontaktów i możliwości zawodowych.

Jesień to czas, kiedy wiele branż organizuje konferencje, seminaria i spotkania tematyczne. To doskonała okazja do nawiązywania kontaktów z profesjonalistami działającymi w danej dziedzinie. Podczas takich wydarzeń można dowiedzieć się o najnowszych trendach, wymienić doświadczeniami i zyskać wgląd w najważniejsze kwestie branżowe. Jesienią jest organizowany m.in. festiwal pracy – JOBICON – wydarzenie online, na którym można poznać 114 Pracodawców z różnych branż (więcej: https://jobicon.pracuj.pl/).

Podczas udziału w konferencjach i spotkaniach branżowych warto być aktywnym uczestnikiem. Zadawaj pytania, udzielaj się podczas dyskusji i nawiązuj rozmowy z innymi uczestnikami. Nie zapomnij o wizytówkach, które możesz wymieniać z nowymi kontaktami, aby łatwiej było się odnaleźć w przyszłości.

Czy początek jesieni to dobry moment na przemyślenia zawodowe?

Jesień to nie tylko czas spadających liści i niższych temperatur, to także okres, który symbolizuje nowy początek i świeże możliwości w życiu zawodowym. To moment, w którym wiele firm rozpoczyna nowe projekty, strategie rozwoju, a także planuje swoje cele na nadchodzący okres. Dla wielu pracowników oznacza to szansę na podjęcie fascynujących i rewolucyjnych decyzji dotyczących swojej kariery zawodowej.

To właśnie teraz, gdy otwierają się nowe drzwi i pojawiają się możliwości, warto zadać sobie pytanie, czy obecna praca nadal nas satysfakcjonuje, czy może nadszedł czas na zmianę.  Może się okazać, że w miarę jak rynek i branże ewoluują, pojawiają się nowe perspektywy, które bardziej odpowiadają naszym zainteresowaniom i umiejętnościom. Decyzja o zmianie kariery na początek jesieni może oznaczać również nowe wyzwania i możliwość rozwoju zawodowego. Niektóre stanowiska lub branże mogą być bardziej aktywne w danym okresie roku, co może stworzyć dogodne warunki do aplikacji i zdobycia nowego doświadczenia. Oczywiście decyzje te powinny być dobrze przemyślane i oparte na analizie własnych umiejętności, pasji i celów zawodowych. W artykule omówimy, jakie kroki podjąć, aby dokładnie rozważyć zmianę kariery na początek sezonu jesiennego, jakie korzyści może przynieść oraz jakie wyzwania można napotkać w tym procesie.