Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?

W obliczu pandemii niemal w każdej dziedzinie życia zaszły ogromne zmiany. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii i dostępnych nam narzędzi można zaobserwować je również w dziedzinie HR. Rozmowę z rekruterem na określone stanowisko można już bez problemu przeprowadzić z domu (a nawet z dowolnego miejsca na świecie). Wizyta w siedzibie firmy nie jest już koniecznością. Należy pamiętać, że w dalszym ciągu jest to formalne spotkanie w sprawie pracy i pewne standardy powinny zostać zachowane. Niektórzy twierdzą nawet, że rozmowa on-line może być sporym wyzwaniem, które uniemożliwia zaprezentowanie siebie tak dokładnie, jak ma to miejsce w przypadku spotkania twarzą w twarz.

Czy rozmowa on-line to bułka z masłem?

To błędne przekonanie, które towarzyszy wielu osobom. Oczywiście sprzyjające, znane Ci otoczenie może pozwolić Ci poczuć się swobodniej, niemniej z uwagi na ograniczenie bodźców zewnętrznych, które towarzyszą klasycznej rozmowie stacjonarnej, tym razem kamera skupia uwagę tylko na Tobie. Wówczas rekruterowi jest dużo łatwiej wyłapać kwestie, które rozproszone są w odmiennej sytuacji, zwłaszcza te interpersonalne. 

Zadbaj o otaczającą Cię przestrzeń

Pomieszczenie, w którym przebywasz podczas rozmowy, powinno być w określonym momencie odseparowane od innych części mieszkania, a zwłaszcza od domowników i zwierząt. Pozwoli to uniknąć Ci sytuacji, które wpłyną na Twoją koncentrację i stres. Zadbaj również o odpowiednie ustawienie kamery, pamiętając, że to Ty powinieneś znaleźć się w centrum kadru. Postaraj się, aby przestrzeń za Tobą była uporządkowana. Usuń elementy, które mogą odwracać uwagę rekrutera. Na biurku przed sobą połóż również notatnik i długopis. Warto mieć je pod ręką, aby zapisać najważniejsze kwestie, takie jak widełki wynagrodzenia zaproponowane przez potencjalnego pracodawcę, czy też datę kolejnego spotkania.

Odpowiedni dress code ma znaczenie również on-line

Profesjonalnie dobrany strój to jeden z kluczowych elementów rozmowy  rekrutacyjnej, również online. Odpowiednie kwalifikacje to nie wszystko, liczy się również aparycja oraz schludność. Obraz w kamerze komputera wcale nie zasłoni plam na ubraniach czy też jakości materiału. Drugą kwestią jest całokształt. Chociaż na rozmowie kwalifikacyjnej online widoczny jesteś tylko od pasa w górę, nie zapominaj także o dolnej części garderoby, takiej jak spodnie czy spódnica. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał wstać z krzesła, aby coś przynieść, czy też zasłonić roletę, przez którą wpada do pokoju ostre światło.

Kwestie techniczne i sprzęt audiowizualny

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy, koniecznie sprawdź, czy kamera i mikrofon w Twoim komputerze działają poprawnie. Najlepiej będzie jeśli wykonasz to działanie dwa razy – tego samego dnia oraz pół rodziny przed samym spotkaniem. Wycisz również swój telefon, aby nikt Ci nie przeszkadzał i co najważniejsze – zwróć uwagę, czy Twój laptop jest podłączony do ładowarki, a ta do prądu. Pamiętaj też o słuchawkach – to idealne rozwiązanie zapewniające komfort podczas rozmowy, gdyby nagle ktoś wszedł do pokoju, w którym się znajdujesz, lub rekruter słyszałby pogłos z uwagi na ustawienia komputera.

Czy można przygotować się na wszystko?

Z pewnością trudno byłoby znaleźć złoty środek, aby rozmowa kwalifikacyjna online przebiegła książkowo. Sytuacje losowe, jak chociażby nagły brak prądu czy awaria Internetu mogą zdarzyć się niemal w każdej chwili. Jeśli tylko przytrafiłoby się to Tobie, pamiętaj, aby niezwłocznie poinformować o tym Twojego rozmówcę. Wówczas termin rozmowy można zmienić, a Twoja kandydatura wciąż będzie widniała na liście rekrutacyjnej na określone stanowisko. 

Podczas rozmowy pamiętaj o tym, aby odpowiadać konkretnie na pytania rekrutera, być skupionym na dialogu oraz zaprezentować się z jak najlepszej strony. Pamiętaj, że small talk podczas spotkania online to idealna rozgrzewka i moment na przełamanie pierwszych lodów – nie obawiaj się więc niewinnych anegdot. Mimo panujących ograniczeń, takich jak chociażby brak możliwości niewerbalnej komunikacji, dobre przygotowanie i odpowiednia autoprezentacja z pewnością zostaną docenione przez Twojego rozmówcę. Wbrew pozorom, spotkania rekrutacyjne w takiej formie to przede wszystkim oszczędność czasu obu stron. Zgodnie z prognozami, rekrutacje online na dobre zakorzeniły się już w naszej kulturze i raczej z nami zostaną.

A Ty w jaki sposób przygotowuje się do spotkania online?