Zwolnienie z pracy – co dalej?

Stało się. Na Twoim biurku wylądowało wypowiedzenie, którego zupełnie się nie spodziewałeś. Ścisk w żołądku, milion myśli i uczucie paniki “Co ja teraz zrobię?!” – znasz to? Utrata pracy nie musi oznaczać jednak końca świata. W wielu przypadkach to szansa na dalszy rozwój, jeśli tylko umiejętnie odwróci się kryzysową sytuację i nazwie się ją nie “porażką”, a “możliwością”. Jak sprawić, aby nowa era zawodowa nastała w sposób bezbolesny? Czy możliwe jest poszukiwanie pracy bez poczucia ogromnej presji i strachu? Jak radzić sobie w kryzysie, który co jakiś czas szepcze nam do ucha?

 

Najtrudniejszy pierwszy krok

Najważniejsze w zaistniałej sytuacji będzie Twoje nastawienie. Postaraj się zauważyć w niej chociaż kilka pozytywów. Z pewnością było wiele rzeczy czy aspektów, które sprawiały, że na samą myśl o przyjściu do biura czułeś ścisk w żołądku. Może któryś z przełożonych lub współpracowników był wyjątkowo niewyrozumiały czy trudny w działaniu? Przed Tobą zupełnie nowa droga i najważniejsze jest to, abyś odpowiednio wykorzystał okres wypowiedzenia, który teraz przed Tobą. Jeśli wykażesz się zaangażowaniem, determinacją i chęcią rozpoczęcia od nowa, z pewnością znajdziesz pracę szybciej, niż mogłoby Ci się wydawać. 

 

Zamknij drzwi z czystą kartką

Zanim na dobre pożegnasz się ze swoim pracodawcą, ustal powody swojego zwolnienia. To nie tylko kwestia istotna dla Ciebie, ale również dla przyszłego miejsca pracy. W trakcie kolejnych rozmów kwalifikacyjnych może paść pytanie odnośnie powodu odejścia czy też zwolnienia z poprzedniej firmy. A ponieważ szczerość popłaca, warto dokładnie wiedzieć, co było powodem zwolnienia, aby odpowiedzieć na takie pytanie w sposób korzystny dla siebie. Być może pracodawca przedstawi Ci perspektywę, której się nie spodziewałeś – kwestie ekonomiczne, logistyczne, konieczna redukcja etatów. Oznacza to, że absolutnie nie zawinił sposób wykonywania przez Ciebie obowiązków. Jeśli jednak okaże się, że to w Tobie leży wina, będziesz dokładnie wiedział, jakich błędów w przyszłości już nie popełniać. 

 

Jak zacząć od nowa?

Przede wszystkim, nie panikuj. Poszukiwania nowej pracy, zwłaszcza w obliczu utraty poprzedniej, to zawsze ogrom stresu. Nic dziwnego, w końcu sytuacja jest bardzo niepewna, a każdy kolejny dzień, kiedy telefon nie dzwoni, może doprowadzić do frustracji. Spróbuj stanąć nieco z boku i spojrzeć na swoją sytuację z zupełnie innej perspektywy. Uporządkuj myśli, znajdź dla siebie przestrzeń, zapisz wszystko na kartce lub wygadaj się bliskiej osobie. Poczuj ulgę. Rozładuj nadmiar emocji, których absolutnie nie potrzebujesz, kiedy zaczniesz poszukiwania nowej pracy. W przekonaniu wielu psychologów, zwolnienie to motor, który uruchamia zalegające gdzieś i niewykorzystane do tej pory możliwości dokonywania życiowych zmian. W końcu przez cały czas skupiasz się na obowiązkach w jednym miejscu, więc rzadko kiedy myślisz, że mógłbyś rozwijać się dalej, gdzieś indziej, inaczej. Gdzie chciałbyś się widzieć za 5, 10 lat? To idealny moment na wizualizację. 

 

Zwolnili mnie – nikt więcej mnie nie zatrudni

Polacy są mistrzami stereotypów. Powiedzenie, że nikt nie zatrudni kogoś, kto został zwolniony to nasze ulubione motto w kryzysowej sytuacji zawodowej. To błędne przekonanie, ponieważ w praktyce absolutnie nie jest to problemem. Uwierz, niemal na każdym etapie kariery zawodowej, ktoś z nas odnotował w swoim życiorysie zwolnienie. Nie jest to sytuacja, która skreśla Cię na rynku pracy. Wręcz przeciwnie – pozwala na nowe możliwości, a Ciebie mobilizuje do znalezienia jak najlepszych stron w swoim CV. Zwróć uwagę chociażby na Twoją natychmiastową dyspozycyjność. Przy niektórych projektach eksperci potrzebni są od zaraz, a perspektywa czekania na kandydata przez miesiąc lub trzy (biorąc pod uwagę okres wypowiedzenia), nie zawsze jest dla pracodawcy atrakcyjna. I właśnie w tym momencie to Ty wychodzisz na prowadzenie. To tylko jeden z przykładów. Może być ich mnóstwo. 

 

Działaj tu i teraz 

Najgorsze co możesz zrobić, to odłożyć poszukiwanie nowej pracy na przysłowiowe “później”, tłumacząc sobie, że potrzebujesz aktualnie sam to wszystko przetrawić. Czas na pogodzenie się z sytuacją oczywiście może trwać kilka dni, ale nie tygodni. Poszukiwanie pracy to bycie aktywnym. Nie traktuj zwolnienia zbyt osobiście. Wyznacz sobie cel, którym będzie znalezienie nowej pracy. Może to być prawdziwy bodziec do rewolucji w Twojej karierze, ale tylko Ty masz na to wpływ. Poszukiwania nowej pracy rozpocznij jak najszybciej.

 

A może by tak zmienić branżę?

Zawsze marzyłeś o prowadzeniu własnej restauracji lub zamianie swojego fotograficznego hobby na prawdziwą pracę? Czemu zwlekać, skoro okazja nadarzyła się sama? Często zwolnienie z pracy otwiera nie tylko możliwości zatrudnienia w nowej firmie z tej samej branży. Sytuacja ta pozwala przekonać się, że może warto obrać zupełnie inny kierunek. Taki, o którym zawsze marzyłeś, ale z różnych powodów nie podjąłeś ryzyka jego realizacji. Oczywiście nie jest to łatwa decyzja, ale o wiele prostsza, niż w chwili, w której pracowałeś na etacie. Może warto zaryzykować? Może lepszego momentu w życiu już nie będzie? Daj się zauważyć, porozmawiaj z kim trzeba, rusz ze stroną internetową, social-mediami, blogiem. Zrób to, o czym zawsze marzyłeś.

 

Zwolnienie z pracy to najczęściej rollercoaster emocji. Pierwszy szok powinien jednak szybko ustąpić miejsca takim uczuciom, jak determinacja, chęć działania i mobilizacja. To nie koniec świata, a możliwość realizacji siebie na kolejnej płaszczyźnie. Czy tej samej – to już zależy tylko od Ciebie.