Weź sprawy we własne ręce i dopytaj o status rekrutacji

Udało się, zaproszono Cię na wymarzoną i wyczekiwaną rozmowę kwalifikacyjną. Byłeś/aś, przedstawiłeś/aś się z jak najlepszej strony, teraz pozostaje tylko czekać. Ale ile? Minęło już kilka dni, a telefon wciąż milczy. Na maila wpływają tylko kolejne newslettery, a odpowiedzi od Rekrutera brak. Dlaczego? Miał przecież dać znać nawet wtedy, jeśli decyzja będzie negatywna. W Twojej głowie pojawia się tysiące myśli, a główną z nich jest to, nie został wybrany inny Kandydat i czy rekrutacja jest nadal aktualna. Czy to grzecznie odezwać się samemu, aby dopytać o wynik rekrutacji? Podpowiemy Ci, w jaki sposób to zrobić, aby nie popełnić żadnego faux pas. 

Dlaczego Rekruter nie dzwoni?

Długie oczekiwanie na wyniki rekrutacji, zwłaszcza jeśli bardzo nam zależy, może być niezwykle stresujące. W głowie kłębią się tysiące myśli, zwłaszcza te świadczące o niepowodzeniu spotkania rekrutacyjnego. Należy je jednak odrzucić i cierpliwie zaczekać, ponieważ sam trening cierpliwości w oczekiwaniu na telefon to nie wszystko. Co mogło się wydarzyć?

Pierwsza i najważniejsza kwestia, to oczywiście czasowe wydłużenie rekrutacji. Może mieć to miejsce z uwagi na chorobę/nieobecność Rekrutera, Hiring Managera, innych kandydatów czy też wyjątkowe sytuacje losowe. Czasem osoba rekrutująca nie ma 100% pewności co do kandydatów, z którymi odbyła rozmowy, stąd też konieczność przedłużenia całego procesu, aby jeszcze raz zastanowić się nad odpowiednim wyborem. Kolejnym z powodów może być również nadmiar obowiązków samego Rekrutera i brak zasobów czasowych, które powodują wydłużenie w przekazywaniu feedbacku do uczestników rekrutacji. 

Jeśli jednak rekruter zobowiązał się, że wróci do nas z informacją, bez względu na to, czy będzie ona pozytywna, czy też negatywna, możemy założyć, że prędzej czy później to zrobi. Jeśli tak się nie dzieje, weź sprawy we własne ręce i dopytaj o status swojej rekrutacji. 

Kiedy warto samemu przypomnieć się i poprosić o informację zwrotną od Rekrutera?

Jeśli masz już pewne doświadczenie z rekrutacją, możesz wypracować sobie w trakcie jej trwania pewien grunt do ponownego kontaktu. W jaki sposób? Wystarczy pod koniec rozmowy zapytać czy kontakt nastąpi ze strony Rekrutera, czy też sam możesz odezwać się w celu uzyskania informacji. 

Kolejny ważny moment to sytuacja, w której otrzymasz inną ofertę pracy. Wówczas nie obawiaj się skontaktować z Rekruterem informując go o ofercie konkurencji. Być może miał już informację, że to właśnie Ciebie chciał wybrać spośród wszystkich kandydatów na dane stanowisko i będzie mógł przedstawić Ci kontrofertę? Nigdy nie wiesz, co może zaproponować, a taka informacja z Twojej strony to bardzo uczciwa forma komunikacji, na której Rekruterom bardzo zależy. 

W przypadku jeśli doskonale wiesz już, że określony czas na odpowiedź ze strony firmy minął, a Ty tak czy inaczej chciałbyś otrzymać informację zwrotną, możesz skontaktować się mailowo z prośbą o feedback i pytaniem, jaki jest status Twojej Kandydatury i czy rekrutacja jest nadal aktualna. 

Jak napisać maila z prośbą o feedback w sprawie rekrutacji?

Rozmowa telefoniczna, zwłaszcza z Twojej inicjatywy jako osoby rekrutowanej, może być dla Ciebie dość niezręczna. Warto wybrać zatem formę mailową: zacząć w kulturalnej formie, z prośbą o informację odnośnie etapów procesu rekrutacji i ewentualnego feedbacku. Pamiętaj, aby forma maila była profesjonalna.  W razie odpowiedzi, podziękuj za wskazówki i poświęcony czas, bez względu na to, czy informacja, którą otrzymasz będzie pozytywna, czy negatywna. Nie pytaj o to, który kandydat okazał się lepszy od Ciebie, jeśli nie uda Ci się otrzymać pracy w danej firmie. Decyzja została podjęta i jest zapewne ostateczna. Zamiast tego zasugeruj, że jesteś otwarty/a na propozycje i być może Wasze drogi zawodowe jeszcze kiedyś się skrzyżują. 

Jak zareagować w razie negatywnej informacji po rozmowie rekrutacyjnej? 

Nie każda rozmowa rekrutacyjna musi kończyć się pozytywnie. Bywają sytuacje, kiedy otrzymujemy negatywną informację, ale również z kluczowymi kwestiami, które w danym procesie nie spełniły oczekiwań Rekrutera/Hiring Managera/osoby decyzyjnej. Jak zareagować w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy podziękować za informację, zarówno jeśli jest ona telefoniczna, jak i mailowa. Warto również zaznaczyć, że w dalszym ciągu jesteśmy dyspozycyjni i otwarci na propozycje współpracy, gdyby w firmie pojawił się wakat odpowiedni dla naszych umiejętności i doświadczenia. Należy także na spokojnie przeanalizować feedback, który przekazał nam Rekruter. Być może są pewne kwestie, na które zwrócił uwagę, a my będziemy mogli je dopracować czy też wyeliminować. 

Podsumowując, zawsze warto wrócić do Rekrutera i dopytać telefonicznie lub mailowo o status swojej aplikacji w procesie rekrutacyjnym. W codziennej ilości natłoku zadań, Rekruterom niestety nadal często zdarza się zapomnieć o poczynionych ustaleniach. Dzięki zainicjowaniu kontaktu nie tylko sprawnie uzyskasz interesujące Cię informacje, ale także wykażesz swoją motywację. W przypadku negatywnej informacji zwrotnej, zaakceptuj decyzję. W Talent Flow dbamy o naszych Kandydatów i możesz być pewien, że w przypadku nowych, podobnych rekrutacji, wrócimy do Ciebie z zaproszeniem.