Benefity pracownicze – co robią firmy, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników?

Nie sztuką jest zatrudnić pracownika, ale sprawić, żeby chciał pracować w danej firmie i nie chciał z niej odchodzić. Aktualnie firmy robią wiele, aby zapewnić swoim pracownikom atrakcyjne warunki, również te dodatkowe – nie tylko finansowe. Mowa o benefitach pracowniczych, które wpływają pozytywnie na wizerunek firmy oraz na komfort życia pracowników. Kiedyś były to kosze ze słodyczami lub świąteczne paczki, rozdawane w okresie Bożego Narodzenia. Teraz, benefity pracownicze przeszły niesamowitą metamorfozę – niektóre z nich wydają się być wręcz nierealne. Ich zadaniem jest umilanie spędzania w pracy czasu oraz sprawienie, że pracownicy będą przychodzić do niej z przyjemnością. O czym dokładnie mowa?

 

Czym są benefity pracownicze?

 

Zacznijmy od tego, czym dokładnie są benefity pracownicze, ponieważ nie w każdej firmie są one znane pracownikom. A powinny. Benefity pracownicze to dodatkowe świadczenia, które pracownik otrzymuje w ramach umowy podpisanej z pracodawcą. Nie jest to jednak dodatkowe wynagrodzenie, a najczęściej fizyczne produkty lub usługi, które w ramach zatrudnienia w danej firmie pracownik ma do swojej dyspozycji. Mogą być to więc bony, abonamenty i ustępstwa, które pozwalają na poprawienie komfortu codziennego życia pracowników i większą motywacją do pracy. W firmach pracownicy mają często benefity do wyboru – nie każdy w końcu ma ochotę korzystać z aktywności sportowych, a jeśli tak, to często w mniejszym lub większym stopniu. Abonamenty mają więc określone zakresy.

 

Czy każda firma powinna oferować benefity pracownicze?

 

Benefity pracownicze to rozwiązanie, które stosuje coraz więcej firm. Ich brak sprawia, że firma na tle innych wypada zdecydowanie mniej konkurencyjnie i pozostaje w tyle jeśli chodzi o nowoczesność i atrakcyjność swojej oferty dla potencjalnych pracowników. Benefity ze strony pracownika są swego rodzaju docenieniem jego pracy, nagrodą, ale też motywacją do osiągania jeszcze lepszych wyników. Benefity bardzo pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników, co przekłada się na ich produktywność w pracy. Firmy, które oferują benefity pracownicze jednogłośnie potwierdzają, że widzą pozytywne ich efekty.

 

Klasyka w świecie benefitów

 

Benefity możemy rozróżnić na te podstawowe, standardowe, które dostępne są niemal w każdej firmie, oraz nieszablonowe. O tych drugich opowiemy za chwilę. Skupmy się najpierw na tych, które dostępne są niemal w każdej firmie.

 

Jednym z ważniejszych i oczekiwanych wręcz przez pracowników benefitem jest pakiet opieki medycznej. Firma finansuje lub współfinansuje możliwość korzystania z abonamentów w placówkach medycznych, co finansowo bardzo opłaca się pracownikom. Często istnieje również możliwość rozszerzenia pakietu na członków rodziny. Dla pracowników jest to zdecydowanie poczucie bezpieczeństwa w nagłych sytuacjach zdrowotnych i brak konieczności czekania przez kilka miesięcy na wizytę u specjalisty. Dzięki abonamentowi medycznemu, może dostać się do niego w ciągu zaledwie kilku dni.

Drugim z oczywistych benefitów pracowniczych jest ubezpieczenie. Jego zakres jest uzależniony od umowy z ubezpieczycielem, a pracownicy również mają często opcję wyboru różnych pakietów.

Kolejnym dosyć popularnym jest benefit w postaci kart sportowych, umożliwiających korzystanie z siłowni, basenów, zajęć fitness czy jogi. W wielu firmach dodatkowo pracownicy otrzymują służbowe telefony, laptopy czy samochody, również do użytku prywatnego. W pomieszczeniach socjalnych mają zapewnioną darmową kawę, herbatę, a czasem również owocowe piątki czy darmowe posiłki.

 

Najciekawsze benefity pracownicze na rynku

 

Przejdźmy do tych benefitów pracowniczych, które nie są oczywiste, a potrafią zachwycić i zatrzymać pracownika. Coraz więcej firm decyduje się bowiem na urozmaicanie czasu swoich pracowników w ciekawy sposób, a nawet przeprowadza wśród nich badania, jakie benefity sprawiłyby im największą radość, satysfakcję i byłyby motywacją do pracy.

 

 • Dodatkowe dni wolne, wydłużony ponad standard urlop, krótszy dzień pracy w piątki
 • Elastyczny czas pracy, np. dla młodych rodziców
 • Przyzakładowy żłobek lub przedszkole
 • Możliwość przychodzenia do pracy z pupilem
 • Pakiet zdrowotny dla zwierząt
 • Mieszkanie pracownicze dofinansowane lub w pełni opłacone przez pracodawcę
 • Zespoły pracownicze do grania w siatkę, koszykówkę czy piłkę nożną
 • Wyjazdowe integracje i rekreacje pracownicze
 • Gabinety fizjoterapii i masażu w miejscu pracy.
 • Pokoje relaksacyjne, np. z możliwością krótkiej drzemki w pracy
 • Dofinansowanie do szkoleń, kursów języków obcych oraz książek i prenumerat

 

Benefity pracownicze rzeczywiście mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na wizerunek firmy, ale również na samopoczucie pracowników. Należy jednak pamiętać, że benefity spełniają swoją funkcję i są istotnym wyróżnikiem na rynku tylko wówczas, gdy podstawowe oczekiwania płacowe zostają zaspokojone. Pracownicy nieodmiennie preferują materialne konkrety – wynagrodzenie i finansowe środki premiowania. W dobie galopującej inflacji na znaczeniu zyskują wszelkie benefity, które odciążają koszty życia i utrzymania takie jak karty przedpłacone, dofinansowanie do posiłków czy zwrot kosztów dojazdów do pracy.