„Dress code” na spotkaniu rekrutacyjnym

Jak ubrać się na spotkanie rekrutacyjne? 

Udało się. Otrzymałeś wymarzony telefon na rozmowę rekrutacyjną, która może okazać się furtką do rozwoju Twojej kariery. Zadbaj o to, żeby zaprezentować się na nim z jak najlepszej strony. Poza Twoją wiedzą i doświadczeniem, ogromne znaczenie ma również Twoja prezencja, w tym także strój, w jakim się pojawisz. Pamiętaj, że to jak wyglądasz, może nie tylko pomóc podkreślić Twój profesjonalizm w oczach Rekrutera, ale także sam możesz poczuć się pewniej w odpowiedniej garderobie. Postaraj się znaleźć ubrania, w których czujesz się nie tylko profesjonalnie, ale także wygodnie. Dodatkowo dopasuj swój ubiór do miejsca, w które się udajesz i stanowiska, o które będziesz się ubiegał. Zupełnie inaczej powinniśmy ubrać się na rozmowę do start-upu, który działa w branży IT, a inaczej jeśli chcesz pracować jako nauczyciel w Szkole Podstawowej czy manager w międzynarodowej korporacji. Niezależnie od miejsca, w którym będziesz mieć spotkanie, nadal obowiązuje kilka reguł, co do których warto się stosować. 

 

Biznesowy dress-code

Jeśli udajesz się na spotkanie do międzynarodowej korporacji lub do oddziału banku, postaw na biznesowy dress code. Dla Pań to połączenie eleganckiego ubioru, zawierającego spodnie lub spódnicę, w połączeniu z koszulą i marynarką. Uzupełnieniem tej stylizacji będą zakryte buty na obcasie. W przypadku mężczyzn, doskonale sprawdzi się garnitur, lub eleganckie spodnie w kant z koszulą, uzupełnione stonowanym krawatem

 

Smart-casual

Smart-casual, czyli luźna elegancja, która bardzo sprytnie łączy profesjonalny ubiór z wygodą noszenia. W przypadku kobiet, świetnie sprawdzą się tutaj marynarki oversize, koszule i proste sukienki w stonowanych kolorach. Mężczyźni powinni postawić na klasyczne spodnie z koszulą, często z dodatkiem marynarki, ale na przykład w jasnym kolorze. Smart-casual jest świetnym rozwiązaniem na spotkania biznesowe, w tym te rekrutacyjne! Można tutaj pobawić się również materiałami i wykorzystać, chociażby len.

 

Schludny wygląd

Umiejętnie wykonany makijaż pozwala wyglądać świeżo i wydobyć dodatkowe piękno z naszej twarzy. Zadbaj o to, aby i tutaj zapanował umiar. Twój makijaż powinien być delikatny i naturalny. Dodatkowo pamiętaj o czystych i uczesanych włosach. Nie zapomnij o tym, że Twój zapach jest bardzo ważny – to stresujący dzień, więc koniecznie użyj dezodorantu. Delikatne perfumy na pewno dodadzą Ci otuchy, ale zdecydowanie unikaj ciężkich zapachów. 

 

Pora roku

Jesteś umówiony na spotkanie rekrutacyjne w korporacji, a za oknem +30 stopni? Nie wiesz zupełnie, jak się ubrać? Wszystkie powyższe wskazówki nadal są aktualne – weź pod uwagę, że najczęściej w korporacjach jest świetnie działająca klimatyzacja. Jeśli mimo to obawiasz się o jakość swojej garderoby, możesz wziąć koszulę na przebranie. Pamiętaj, że krótkie spodenki, krótką koszulę i sandały powinieneś zostawić w szafie. To elementy garderoby nadające się na spacer po mieście, a nie na rozmowę kwalifikacyjną. 

 

Jeśli zupełnie nie wiesz jak się ubrać, zapytaj osobę, która na spotkanie Cię zaprasza o dress code. Dzięki temu unikniesz niedopowiedzeń i dużego stresu. Pamiętaj, że tak naprawdę liczy się to, co powiesz, a nie to, jak wyglądasz. Jeśli jednak jest jakaś szansa na poprawę swoich notowań albo wzmocnienie pewności siebie, to warto postarać się o to, żeby dobrze i schludnie wyglądać. Pamiętaj, że zawsze czysta i wyprasowana koszula będzie świetnym rozwiązaniem zarówno dla Pań, jak i dla Panów. Aktualnie możesz kupić koszulę w każdym kolorze i prawie każdym wzorze. Zgodnie z badaniami, koszula w kolorze błękitnym będzie najbezpieczniejszym wyborem. Dlaczego? Ten kolor wzbudza zaufanie oraz sprawia, że Twój rozmówca może postrzegać Cię jako kompetentnego i wartego zatrudnienia. 

 

Powodzenia!